Senior Moot Round 1 Announcement

ROUND 1 ANNOUNCEMENT

Thanks to Lynne Townley for organising the Senior Moot. Please find information for participants and rules of the competition. Team slots as follows:

 

TEAM 1

TEAM A

  • Leading counsel: Nicholas Fryer
  • Junior counsel: Henrietta Boyle

TEAM B

  • Leading counsel: Pearse Johnson
  • Junior counsel: Edlyn Livesey

The moot judge is: Mr Tony Ostrin (retired District Judge, Judge of the Mental Health Review Tribunal and Legal Assessor to various medical fitness to practice panels).  Email: anthonyostrin@yahoo.co.uk

The moot will take place on Monday 14 January at 1200 – 1300 in Room 8, Atkin Building 

 

TEAM 2

TEAM A

  • Leading counsel: Elana Kaymer
  • Junior counsel: Daniel Goldman

TEAM B

  • Leading counsel: Oliver Jackson
  • Junior counsel: Beth Hibbert

The moot judge is: Tara Celicoz

The moot will take place on  Monday 14 January at 1400 - 1500 in 01 Atkin Building

 

TEAM 3

TEAM A

  • Leading counsel: Michael Ogilvy-Watson
  • Junior counsel: Thomas Foxton

TEAM B

  • Leading counsel: Joshua Cullen
  • Junior counsel: Joshua O’Neill

The moot judge is: Mr Tony Ostrin (retired District Judge, Judge of the Mental Health Review Tribunal and Legal Assessor to various medical fitness to practice panels).  Email: anthonyostrin@yahoo.co.uk

The moot will take place on Monday 14 January at 1430 – 1530 in Room 05 Atkin Building.

 

TEAM 4

TEAM A

  • Leading counsel: Alex Platts
  • Junior counsel: Toby Pleming

TEAM B

  • Leading counsel: Olivia Walton
  • Junior counsel: Sebastian Dack-Owens

The moot judge is: Veronica Lachkovic

The moot will take place on Monday 14 January at 1500 – 1600 in 08 Atkin Building

 

TEAM 5

TEAM A

  • Leading counsel: Richard Mahal
  • Junior counsel: Harrison Edmonds

TEAM B

  • Leading counsel: Niamh McEvoy
  • Junior counsel: Praveen Kumar

The moot judge is: Rae Bowdler

The moot will take place on Tuesday 15 January at 1100 – 1200 in 01 Atkin Building

 

TEAM 6

TEAM A

  • Leading counsel: Sebastian Walker
  • Junior counsel: Thomas (Tommy) Hackley

TEAM B

  • Leading counsel: Susan Williams
  • Junior counsel: Anna Comboni

The moot judge is: Timothy Bergin

The moot will take place on Tuesday 15 January at 1530 - 1630 in 08 Atkin Building

 

TEAM 7

TEAM A

  • Leading counsel: Michele Mubika
  • Junior counsel: Olayemi Daniale

TEAM B

  • Leading counsel: Carolina Bax
  • Junior counsel: Hena Patel

The moot judge is: Jenny Collins

The moot will take place on Tuesday 15 January at 1630 – 1730 in 05 Atkin Building

 

TEAM 8

TEAM A

  • Leading counsel: Bertram Beor-Roberts
  • Junior counsel: John Grocott

TEAM B

  • Leading counsel: Sonera Tayub
  • Junior counsel: Amy Lanham-Coles

The moot judge is: Clare Brown

The moot will take place on Tuesday 15 January at 1700 – 1800 in 09 Atkin Building

 

TEAM 9

TEAM A

  • Leading counsel: Phillip Matthews
  • Junior counsel: Piers Wingfield-Digby

TEAM B

  • Leading counsel: Ibrahim Moussa
  • Junior counsel: Rachel Wall

The moot judge is: Ffyon Reilly

The moot will take place on Wednesday 16 January at 1030 - 1130 in 24 Princeton Street

 

TEAM 10

TEAM A

  • Leading counsel: Wye Shawn Tan
  • Junior counsel: Nicholas Wong

TEAM B

  • Leading counsel: Cosmo McQueen
  • Junior counsel: Tagbo Ilozue

The moot judge is: Robert McPeake

The moot will take place on Wednesday 16 January at 1330 – 1430 in 01 Atkin Building

 

TEAM 11

TEAM A

  • Leading counsel: Izabella Arnold
  • Junior counsel: Honor Fitzgerald

TEAM B

  • Leading counsel: Lance Baynham
  • Junior counsel: Thomas Mallon

The moot judge is: Daniel Follon

The moot will take place on Wednesday 16 January at 1500 – 1600 in 03 Atkin Building

 

TEAM 12

TEAM A

  • Leading counsel:James Taylor
  • Junior counsel: Andrew Martin

TEAM B

  • Leading counsel: Benedict (Ben) Beltrami
  • Junior counsel: Adeola Fadipe

The moot judge is: Amanda Clarke

The moot will take place on Thursday 17 January at 1400 – 1500 in 03 Atkin Building

 

TEAM 13

TEAM A

  • Leading counsel: Thomas Saunders
  • Junior counsel: Matthew Ward

TEAM B

  • Leading counsel: Berna Numan
  • Junior counsel: Alberto Cespedes

The moot judge is: Mr Tony Ostrin (retired District Judge, Judge of the Mental Health Review Tribunal and Legal Assessor to various medical fitness to practice panels).  Email: anthonyostrin@yahoo.co.uk

The moot will take place on Monday 14 January at 1600 – 1700 in 05 Atkin Building   

 

TEAM 14

TEAM A

  • Leading counsel: Naoman Khan
  • Junior counsel: Opemipo Akisanya

TEAM B

  • Leading counsel: Sheriar Khan
  • Junior counsel: Frankie Shama

The moot judge is: Mr Tony Ostrin (retired District Judge, Judge of the Mental Health Review Tribunal and Legal Assessor to various medical fitness to practice panels).  Email: anthonyostrin@yahoo.co.uk

The moot will take place on Monday 14 January at 1730 – 1830 in 08 Atkin Building

 

TEAM 15

TEAM A

  • Leading counsel: Owen Sparks
  • Junior counsel: Jack Barber

TEAM B

  • Leading counsel: Lewis Barber
  • Junior counsel: Harriett Dixon

The moot judge is: Stephen Halsall

The moot will take place on Thursday 17 January at 1630 – 1730 in 09 Atkin Building

 

TEAM 16

TEAM A

  • Leading counsel: Felix Oram
  • Junior counsel: Hugo Birtle

TEAM B

  • Leading counsel: Claris Bell
  • Junior counsel: Alethea Redfern

The moot judge is: Marcus Soanes

The moot will take place on Friday 18 January at 1100 – 1200 in 03 Atkin Building

 

Emily Allbon -

Go back